Hogyan válassz színtanácsadót?

Színtanácsadót vagy stílustanácsadót választani manapság nem egyszerű dolog. Hatalmas a kínálat, mindenhol ugyanazokkal fél, körmondatokkal találkozhatsz. De hogy győződhetsz meg arról, hogy a megfelelő szakember kezbébe helyezed az új ruhatárad kialakításást és nem fogsz csalódottan távozni vagy kontár munkával találkozni, ha mindenki ugyanazt ígéri?

A jó tanácsadó kiválasztása nem feltétlenül gyors folyamat. Bár nekem sok olyan ügyfelem volt már, aki elolvasta egy posztom, megnézett egy interjút velem valahol és megragadta egy mondatom, aztán azonnal bejelentkezett, de nem ez az általános. Sokan hónapokon keresztül követnek, mire elszánják magukat. Nincs rossz döntés. Az a jó, ha a saját tempódban haladsz. Erre a tanácsadásra meg kell érni lelkileg is…

De mik azok az általános szabályok, amik segíthetnek, hogy jól válassz?

Válassz olyan embert, aki szimpatikus a számodra.

Saját ruhatárunkba bepillantást engedni, néha elmesélni legféltettebb félelmeinket, szorongásainkat, testi problémáinkat meghitt dolog. Mondhatnám, hogy ugyanannyira, mint mikor az ember kozmetikust, fordászt vagy nőgyógyászt választ.

Az, hogy hogyan kommunikál a potenciális tanácsadód, nagyon sokat elmond arról, hogy milyen hangulatban fog telni a saját tanácsadásod. Ha valakinek nem szereted a humorát, a szókimondó személyiségét vagy a költői, finomkodó vénáját, az akkor az együtt töltött idő alatt is idegesíteni fog.

Érdemes minél több szakembert a lehető legtöbb platformon bekövetni és figyelni a mindennapi kommunikációjukat, hogy mire, hogyan reagálnak. Ők írják a bejegyzéseket, vagy egy marketing ügynökség? Van-e valós tartalmuk, vagy csak kiraknak egy képet egy nyúlfarknyi mondattal, hogy milyen trendi a kockás.  Mit mesélnek magukról, ők maguk hogyan öltöznek, ezzel mennyire tudsz azonosulni. Ha nem érzed valakivel az összhangot, akkor ne erőltesd. Inkább válassz másik tanácsadót. Sokan vagyunk, bőven van választási lehetőség.

Ajánlás alapján.

Kérdezz utána az ismerettségi körödben, barátnők között, facebook csoportokban, hogy kit ajánlanak. A személyes tapasztalatnál nincs nagyobb erő. De legyél egészséges szinten skeptikus is az ajánlásokkal kapcsolatan. Bár az ajánló számára az a szakember tökéletes válsztás volt, neked nem biztos, hogy ő lesz a megfelelő embered.

Nézd meg a zárt csoportját.

Régi mondás, hogy amilyen a mosdó, olyan a törülköző. Sokat elmond minden színtanácsadóról, hogy milyen a Zárt csoportja. Mennyire aktív benne, reagál-e a kérdésekre, ő maga mennyit posztol, mennyire oszt meg hasznos tartalmakat vagy csak akciókat, promóciókat tolja fel. Érdemes megfigyelni azt is, hogy mennyire látszik a már régebbi ügyfeleken a változás. Mennyire kommunikálnak magabiztosan az új ruhatárukkal kapcsolatban. Az általános hangulat is nagyon sok mindenről árulkodik. Támogató-e a légkör, vagy inkább támadó és kritikus.

Nézd meg, hogy milyen értékelések vannak róla az interneten. 

Néha egy sima Google keresés is csodás eredményeket hozhat. Az internet nem felejt. Le lehet tiltani az értékelések a facebook oldalakon, hogy ne látszódjonak az elégedetlen kommentek, de fórumokban, tematikus zárt csoportokban mindig borul a bili.

Azt is érdemes figyelni, hogy mennyire folyamatosan az értékelések az oldalakon. Mikor jött az utolsó vélemény. Ha egy-két éve senki nem írt semmit, az is gyanús.

Vállal-e garanciát a munkájára.

MIndenki hibázik. Én is. Valaki vállalja a következményét, van aki azt hiszi, hogy már mindent látott. Én abban hiszek, hogy a legfontosabb Te vagy. Nincs annál jobb ajánlólevél, ha te jobban érzed magad, magabiztosabban öltözöl. Ha nem érzed ezt, akkor nem végeztem el jól a munkám.

Nálam például 100% bók garancia van érvényben. Ennek lényege, hogy bármilyen tanácsadásomat veszed igénybe és ha betartod az ott javasoltakat, akkor nem fordulhat elő az, hogy egy hónapig nem kapsz bókot a közvetlen környezetedtől.Ha bekövetkezne ez a szörnyűség, akkor garantálom neked azt, hogy visszautalom a számládra az igénybe vett szolgáltatásod árát.

Mennyire vannak sokan egy meghirdetett workshopon?

Ne legyél rest, számolj utána, hogy mennyi idő jut rád, ha nem egy egyéni tanácsadásra mész el valakihez. Ha 4 óra alatt 10-12 másik ember ott lesz még rajtad kívül, vajon rád mennyi idő fog jutni? Elegendő az idő arra, hogy választ kapj a felmerülő kérdéseidre? Megfelelőek a körülmények arra, hogy tényleg biztosan megállapítsák a színtípusod?

Nálam 6-8 órás időtartamú workshopokon 4, maximum 5 ember szokott lenni. Ennyi idő elég arra, hogy alaposan, nem csak az elméletet mondjam el neked, de minden színt több színkendővel megnézve, a közel 200 kendőmet használva megállapítsuk a színtípusod és alaposan, ruhákat próbálva, egyénre szabva átbeszéljük a testalkatod is.

Mi a drága?

Olcsó húsnak híg a leve. Ismerős a mondás? Ennek a másik oldala, hogy drága marketing tevkékenységet is ki kell termelni, ha nincs mögötte szakmai elhivatottság. Mind a kettő állításra találunk példát hazai piacon.

Én abban hiszek, hogy a rád fordított idő rólad kell hogy szóljon. A tapasztalat, a rengeteg befektetett munkaóra, szakmai továbbképzések, kellékanyagok mind Téged szolgálnak. Mindig azzal számolj, hogy az igazi befektetés nem a tanácsadás ára lesz, hanem az új ruhatáradé. Sokkal drágább egy komplett új ruhatárat lecserélni, ha kiderül, hogy valaki sebtében, mesterséges fénynél vagy rossz technikával mondott rád egy helytelen színtípust, mint egyszer, egy alapos tajákoztatás árát rászánni magadra.

Ki az a szakember, akit magamon kívül merek nektek ajánlani?

Huszka Ági-Huszka Ági Style

Ágival a színtanácsadó képzésen találkoztunk és nagyon jóban vagyunk azóta is. Ő sokszor sokkal keményebben és bevállalósabban kommunikál, mint én, de szakmailag egyet szoktunk érteni. Sokszor azt érzem, hogy ha ő nem lenne, egyedül mennék szemben az autópályán, de már legalább ketten vagyunk. :)) Ő volt az, aki itthon felvállaltan beleállt annak a kommunikálásba, hogy nagyon sok a félreelemzett színtípus és elkezdett másodelemzéseket vállalni.

Mengyán Eszter- Holy Duck

Eszter volt szinte az első ujságíró, blogger itthon, aki felhívta a figyelmet a fenntartható divat és zero waste életmód jelentőségére és azóta is megpróbálja felrázni a magyar divat iránt érdeklődő közönséget. Én is nagyon sok olyan tippet-trükköt szoktam olvasni nála, amit tovább szoktam adni az ügyfeleimnek, hogy tudatosabban, kevésbé pazarló módon vásároljanak és figyelembe vegyék a környezetvédelmet.

Eszter maga is színtanácsadó. Vele is együtt tanultam, volt is nálam az egyik workshopomon külső szemlélőnek. 🙂

Saját közösségi felületeim, hogy be tudd követni őket. 🙂

Facebook oldalam: Zeka Styling

Zárt Facebook csoportom: Zeka Zárt Klub

Instagram oldalam: Zeka_styling

Pinterest oldalam: Zekastyling

 

 

Megosztás